Актуални проблеми на изпълнителния процес по ГПК. Перемпция. Несъразмерност на обезпечението. Обжалване на действията на съдебния изпълнител

26 март 2024 г.

Д-р Димитър Иванов - правен консултант, специалист по въпросите на правния режим на ипотеките, особените залози и различните видове принудително изпълнение

Моля изберете бройка на участници тук:

В рамките на семинара подробно разгледани ще бъдат следмите теми:

Перемпция:

Същност. Отграничение от давността. Действия прекъсващи перемпцията. Зачитане и правни последици. Обезсилване на изпълнителните действия. Обжалване на действията на съдебния изпълнител и отговорност. Коментар на новата съдебна практика на ВКС.

 Несъразмерност на обезпечението:

Концепцията на законодателя. Предпоставки. Примери за несъразмерност. Зачитане и правни последици. Обжалване на действията на съдебния изпълнител и отговорност. Коментар на новата съдебна практика на ВКС.

Обжалване на действията на съдебния изпълнител:

Обжалване на изпълнителни действия по реда на чл. 435 ГПК. Обхват на подлежащите на обжалване действия. Обжалване на разпределение. Примери от съдебната практика. Легитимация за обжалване. Действия по подаването на жалба. Администриране на жалбите от съдебните изпълнители. Разглеждане на делото в окръжен съд. Възможни усложнения в производството по администриране и обжалване. Решение на съда и последиците му за изпълнителното производство.

Условия за участие

Семинарът ще се осъществи  чрез платформата ZOOM. Един ден преди датата на започване на обучението на посочените от Вас имейл адреси ще бъде изпратен линк.

За участие в семинара е необходимо да разполагате с:

настолен компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон

аудио система на устройството

кстабилна интернет връзка

Такса за участие в онлайн курса:

195 лв. за един участник и 175 лв. за участник при двама или повече участници

(върху ценaтa ще бъде начислен ДДС)

Плащането се извършва по проформа фактура, която ще получите на посочения от Вас електронен адрес във формата за регистрация.

 

(върху посочената цена ще бъде начислен ДДС)

Д-р Димитър Иванов
Димитър Иванов е доктор по гражданско и семейно право към СУ „Св. Климент Охридски”. Правен консултант по въпросите на принудителните изпълнения и особените залози. Има над 15 годишен опит в събирането на вземания по реда на ГПК, ДОПК, ТЗ и ЗОЗ.През 2016г. защитава докторската си дисертация на тема „Особеният залог в българското право“, която представлява първото монографично изследване на това обезпечение, и която дава тласък на издадените след това правни трудове по темата.През 2017г., в съавторство с ЧСИ Делян Николов, издава първия по рода си, след 1995 г., обучителен курс по гражданско изпълнително производство, който става неизменна част от правната литература на повечето кантори на съдебни изпълнители в Република България, а и не само. Същото се отнася и за изследванията на автора посветени на възбраната (в съавторство с д-р Василев), както и на публичната продан по реда на ГПК.Автор е на книгите „Особеният залог в българското право“, „Изпълнителното производство по ГПК и ЗОЗ“ (в съавторство с ЧСИ Делян Николов), „Възбраната. Практически аспекти в изпълнителния процес по ГПК и в производството по вписване“ (в съавторство с д-р Ивайло Василев), както и на „Публичната продан чрез частен съдебен изпълнител“.Автор е на над 85 научни статии, коментари и анализи в най-авторитетните правни издания: сп. „Собственост и право”; сп. „Търговско и облигационно право”; сп. „Търговско право”; сп. „Норма”; сп. „Общество и право”; сп. „Правна мисъл”; www.gramada.org – с акредитация за научно издание в Нацид; www.challengingthelaw.com – с акредитация за научно издание в Нацид.Преподавател по семейно и наследствено право в Технически университет – гр.Габрово. Научни интереси - вещно право, облигационно право, търговско право, наследствено право и граждански процес.